CEVİZ

Ceviz, cevizgiller yani ‘Juglandaceae’ familyasından gelen ceviz ağacında yetişen ve kendine has aromatik bir kokusu olan üründür. Üretimi oldukça eski çağlara dayanan bu kuruyemiş zengin içeriğe sahip oluşu ve lezzetli tadıyla sofraların vazgeçilmezi konumunda. Ülkemizde en çok Ege ce Güneydoğu bölgelerinde yetiştirilir. Ayrıca Anadolu bölgesinde de üretim oranı yüksektir.

Bilindiği üzere Anadolu’da meyvecilik kültürü oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Birçok meyve ve kuruyemişte olduğu gibi cevizin de anavatanı olarak Anadolu coğrafyası gösterilir. Bu kapsamda geçmişten bugüne Anadolu’da yaklaşık 4 milyondan fazla ceviz ağacı dikimi sağlanmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere ülkemiz dünya ceviz piyasasında üretici özelliğe sahiptir.

Günümüzde ceviz atıştırmalık tüketiminin yanında aynı zamanda yemek ve tatlılarda da tercih edilmektedir. Kuruyemişler arasında en yaygın tüketim alanına sahip ürünlerden birisidir. Peki ceviz çeşitleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

Ceviz Çeşitleri

Ülkemizde hem çocukların hem de yetişkin bireylerin tükettiği birçok ceviz çeşidi bulunuyor. Bu cevizler, yetiştirildiği bölgeye, ağacın yapısına ve tüketim şekline göre sınıflandırılıyor. Bunların arasında öne çıkanlardan ilki kabuklu cevizdir. İçinde barındırdığı zengin içeriğinin yanı sıra lezzetiyle birçok besin için olmazsa olmaz konuma sahip.

Toptan Kuruyemiş Marketi olarak kabuklu cevizleri tarladan evinize en doğal ve sağlıklı haliyle ulaştırıyoruz. Üstelik cafe, aktar ve kuruyemiş marketleri gibi sektörler de toptan fiyatlarımızdan yararlanabiliyor. Üstelik sadece yılın belli dönemlerinde değil, tüm sene boyunca kabuklu cevizleri uygun fiyatlara sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ceviz çeşitleri arasında bir diğer yaygın kullanıma sahip olanı da ceviz içidir. Özellikle hamur işi ve tatlı yapımında olmazsa olmaz tamamlayıcı bir gıdadır. Ayrıca çocuk yaştaki bireylere ceviz tüketimini sevdirmek için ceviz içi daha çok tercih edilir. Çünkü hem tüketimi kolaydır hem de oldukça lezzetlidir.

Günümüzde ceviz dendiğinde akla ilk gelenlerden birisi de ‘Pikan’ çeşididir. Yetiştiriciliği zor ve meşakkatli olduğu için fiyatı diğerlerine oranla biraz daha yüksek olsa da yüksek tüketim popülasyonuna sahiptir. Özellikle diyet yapan kişiler atıştırmalık olarak ya da kek içerisinde kullanarak Pikan cevizini tüketirler. Web sitemizde taze Pikan cevizinin de satışı bulunmaktadır. Farklı gramaj ve makul fiyat seçenekleriyle online mağazamızdan Pikan cevizi siparişi verebilirsiniz.

Toptan Kuruyemiş Market olarak online sitemizde birçok ceviz çeşidinin satışını sizlere sunmaktayız. Taze ve özenle hazırlanmış ambalajlardaki cevizleri Toptan Kuruyemiş Market farkıyla sofralarınıza getirebilirsiniz.

Yerli Ceviz Nedir?

Yerli ceviz sıkça duyulan ama içeriği tam olarak bilinmeyen bir kavram olarak önümüze çıkıyor. Bu ceviz türünden kısaca bahsetmek gerekirse herhangi bir ağaç ya da yaşı göz önünde bulundurulmaksızın Türkiye’de yetiştirilen cevizlerin genel adıdır. Yani ülkemizdeki ceviz ağaçlarından toplanıp sofralarla buluşturulan tüm cevizlere yerli ceviz denir.

Toplumumuzda ceviz tüketimi 3000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Ülkemiz için tam bir ceviz kültürüne sahip dersek yanılmış olmayız. Zaten yıllık dünya genelinde kişi başına düşen ceviz tüketiminin 3 kilosunun ülkemiz topraklarınca karşılanması bunu destekler niteliktedir. Peki özellikleri nelerdir? Yerli cevizi diğer türlerinden ayıran 5 ana özelliği şu şekilde maddeleyebiliriz:

Tarladan direkt sofraya aktarılması.
Lezzetinin kabuk içi nem oranına paralel olması.
Bilindiği üzere bir cevizin kalite oranını yapısında bulundurduğu yağ ve nem seviyesi belirler. Yerli ceviz bu konuda yüksek seviye içeriğe sahip olmasıyla 1. kalite ceviz türüdür.
Ülke dışından gelen cevizlerde bakterilerden arındırma işlemi bulunur. Yerli cevizler de böyle bir kimyasal madde kullanılmaz.
Yetiştirme kalitesi diğer bölgelere oranla daha üst seviyededir.
Diğer ceviz türlerini olduğu gibi yerli cevizleri de online alışveriş mağazamızdan temin edebilirsiniz. Toptan fiyatlarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

Ceviz Fiyatları

Ceviz fiyatları belli durumlarda değişkenlik gösterir. Buna birçok etken vardır. Yetiştirilen bölge, üretici firmanın kalitesi ve hasatta verim oranı bu etkenlerden başlıca olanlarıdır. Fakat Toptan Kuruyemiş Market olarak sadece belli dönemlerde değil, fiyat politikamızı yılın geneline yayarak orantılıyoruz. Yani siz değerli müşterilerimizi 4 mevsim makul fiyatlarla ceviz tüketimini sağlıyoruz. Üstelik ticari işletmelere özel sunduğumuz toptan fiyat politikamız ile dalından sofraya güvenilir bir hizmete imza atıyoruz. Online alışveriş mağazamızı ziyaret ederek tüm ceviz türlerini inceleyebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR