FINDIK

Ülkemizde yoğun tüketim popülasyonuna sahip olan fındık, en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Huşgiller ailesine üyedir ve ılıman iklimi sever. Genellikle atıştırmalık türünde tüketimi yapılsa da fındığın önemi bununla sınırlandırılmayacak seviyededir. Çünkü dünya genelinde birçok kültür için önemli bir yere sahiptir.

Dünya genelindeki fındık üretim oranları göz önünde bulundurulduğunda Karadeniz bölgesinin birinci sırada olduğunu söylemek mümkün. Global nüfusun fındık ihtiyacının %60’lık kısmı Karadeniz bölgesinden karşılandığı düşünülünce zirvede olması pek doğaldır. Bu bölgede fındık üretimin yüksek olmasına sebep olarak iklim koşulları ve toprak verimliliği örnek olarak gösterilebilir.

Karadeniz’de yetiştirilen dünyanın en lezzetli fındıklarını Toptan kuruyemiş Market olarak sofranızla buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ayrıca tüketici dostu toptan fiyatlarımız ile farklı ebatlarda ürün temini sağlıyoruz. Sitemiz üzerinden sadece bireysel satışlar değil aynı zamanda toptan alışveriş de yapılmaktadır. Özellikle aktar, cafe ve kuruyemiş marketleri gibi alanlar toptan fiyatlarımızdan yararlanabilirler.

Fındık Nasıl Keşfedildi?

Fındığın anavatanı Türkiye’nin Karadeniz bölgesi gösterilse de aslında tarihsel süreçte çıkış kaynağı olarak Çin ifade edilmektedir. Tarihi kaynaklara göre milattan önce 2838 senesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Çin’deki üretiminin ardından İran’a geçmiş, oradan da Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır. Bu yönüyle incelendiğinde fındığın bir atıştırmalıktan çok daha fazlası olduğunu söylemek mümkün.

Fındığın ilk kez kayıt altına alınışı İsa’dan önce 400 senesine dayanır. Enophen, Giresun bölgesinde bulunan ufak bir meyveden bahseder. Buna da Pontus yemişi adını verir. Karadeniz’deki fındık üretiminin bu derece eskiye dayanması, günümüzde fındık üretiminin yoğun olarak bu bölgede yapılmasını sağlamıştır.

Binlerce yıllık geçmişe sahip bu lezzetli kuruyemişi web sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz. Toptan Kuruyemiş Marketi olarak Karadeniz’in bu güzide ürününü ülkenin her bir köşesine temin ediyoruz. Üstelik toplu alışverişlere özel toptan fiyatlarımız ile satıcılara yüksek kazançlar sağlıyoruz.

Fındığın Kullanım Alanları

Fındık, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de tüketim alanı yaygın olan bir üründür. Genellikle atıştırmalık olarak tercih edilse de aslında daha birçok farklı besinde özel konuma sahiptir. Özellikle çikolata diğer tatlı türlerinde sıkça tercih edilir. Besin değerlerinin yüksek ve lezzetli bir yapıda olması onun tercih edilme sebeplerinin başlıca olanlarıdır.

Fındığın atıştırmalık dışında kullanımı, sanayinin gelişmesiyle birlikte meydana gelmiştir. Günümüzde fındık tüketiminin %80’lik kısmı çikolata sanayisinde üretilen ürünler tarafınca sağlanır. Bu ürünlerde kırılmış, dilimlenmiş ya da öğütülmüş olarak fındık tercih edilir. Diğer yandan da bisküvi, pasta ve dondurma üretiminde de yardımcı gıda konumundadır.

Fındık Çeşitleri

Karadeniz’in toplumumuza sunduğu en önemli besinlerden biri olan fındığın birçok farklı çeşidi bulunur. Bu çeşitlilik üretildiği bölgeye ve iklim koşullarına göre sağlanır. Günümüzde çok fazla türü bulunduğu için üretici firmalar lezzet ve fiziki görünümlerine göre birtakım sınıflandırmalar yapmışlardır. Peki fındık çeşitleri nelerdir? İşte detaylar…

  • Tombul Fındık Çeşidi: Fındık türleri arasında ülkemizde en çok yetiştirilen ve tüketimi en fazla olanıdır. Kahverengi kabuğa sahiptir ve kalınlığı ortalama 1 milimetredir.
  • Palaz Fındık Çeşidi: Karadeniz’in Ordu ilçesinde yetişir ve diğer fındıklara oranla meyvesi hayli iridir. Ayrıca ilkbahar mevsiminde diğer fındıklara oranla daha erken açar. Bu haliyle don olaylarından olumsuz etki görmesine sebep olur.
  • Foşa Fındık Çeşidi: Fındık dendiğinde akla ilk gelen türüdür. Ağırlıklı olarak Trabzon bölgesinde yetiştirilir ve oldukça gösterişli bir yapıdadır.
  • Çakıldak Fındık Çeşidi: Ordu menşeili bu fındık bölgede ‘Delisava’ ismiyle bilinmektedir. Her türlü iklim ve toprak yapısına uyum sağlar. Bu sebeple üretimde sıklıkla tercih sebebidir. Kabuğu ise açık renktedir.
  • Kalınkara Fındık Çeşidi: Narin bir yapıya sahip oluşu ve her bölgede yetiştirilememesinden dolayı maliyetli bir fındık türüdür. Ancak lezzet bakımından oldukça iyi seviyededir.

Toptan Kuruyemiş Marketi olarak Karadeniz’in en verimli topraklarından elde ettiğimiz fındıkları sizlerle buluşturuyoruz. Hijyen kurallarına özen göstererek ambalajladığımız fındıkları web sitemiz üzerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca cafe ve aktar gibi işletmeciler için toptan satışımız da mevcut. Üstelik bütçe dostu toptan fiyatlar ile temin edebilirsiniz.

Günümüzde fındık, fiyatları bakımından lüks bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkıyor. Anca Toptan Kuruyemiş Marketi olarak üretici konumda bulunduğumuz için en doğru fiyatlar ile satışa sunuyoruz. Sadece fındık değil, aynı zamanda da diğer tüm kuruyemiş türlerine de sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR