LEBLEBİ

Leblebi, ülkemizde tüketilen kuruyemiş miktarının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Nohutun işlenmesinden elde edilir. En bilinen ve sevilerek tüketilen türleri ise beyaz ve sarı leblebi olarak öne çıkmaktadır. Fakat günümüzde artık onlarca farklı leblebi türü üretilmekte ve 7’den 70’e bireylerin beğenisine sunulmaktadır.

Coğrafi yönden ilk leblebi Tavşanlı’da üretilse de resmi olarak tescillenmesi Çorum ilimize nasip olmuştur. Çorum leblebisi adıyla üretilen bu leblebi kısa sürede çok sevilmiş ve ülke genelinde yaygın bir tüketim seviyesine ulaşmıştır. Peki severek tüketilen leblebilerin hazırlanış süreci nasıl olmaktadır? Gelin birlikte inceleyelim…

Leblebinin ana maddesi nohuttur. Günler süren bir terbiye süreci vardır. Terbiye edilmesinin ardından özel olarak hazırlanmış fırınlarda kavrulma işlemine tabi tutulur. Kavrulma işlemi de hayli zahmetli bir süreçtir, zira 3 farklı günde 3 kez tavlama işlemi uygulanır. Tüm bu işlemlerin ardından da temiz bir zemine serpilerek dinlenme sürecine bırakılır. Bu süreç yaklaşık 15 gün kadar sürer. En sonunda da son bir kez tavada ısıtılır ve kabuklarından ayırma süreci başlar. Ayırma işlemi arasında kırılan leblebiler olur ve buna kırık leblebi adı verilir. Bu kırık leblebiler özellikle leblebi unu yapmak için kullanılır.

Görüldüğü üzere hemen her gün severek tükettiğimiz leblebilerin yapılış süreci hayli zahmetli ve zaman isteyen bir iştir. Bu nedenle doğru lezzetin yakalanması için tüm bu süreçleri uygulayan firmanın deneyim sahibi olması gerekir. Toptan Kuruyemiş market olarak sizlere en kaliteli ve en lezzetli leblebilerle buluşturuyoruz. Sitemize girerek birbirinden güzel leblebi çeşitlerimizi sepetinize ekleyebilirsiniz.

Leblebi Çeşitleri

Eskiden sadece 2 türü olan leblebiler çok sevilerek tüketildiği için günümüzde birçok farklı türde üretilmeye başlandı. Ancak yine de belirtmeliyiz ki sarı leblebinin yerini şu an için tutan bir leblebi çeşidi yok. Bunun yanında üzeri özel soslar ile kaplanmış leblebi türlerini de severek tüketebilirsiniz. Ve elbette çocukların vazgeçilmezi olan renkli şekerli leblebileri de unutmamak lazım. Zira sadece çocuklar değil aynı zamanda yetişkinler de tüketerek çocukluk günlerine dair nostalji yapma imkânı buluyor.

Toptan Kuruyemiş Market olarak sitemizde birçok leblebi çeşidini sizlere sunuyoruz. Her türlü damak zevkine ait leblebileri özel olarak tasarladığımız fırınlarda kavuruyor ve el değmeden ambalajlayarak sofralarınızla buluşturuyoruz. Sitemizdeki ürünler toptan fiyata endeksli olup aktar, cafe ve kuruyemiş dükkanları gibi firmalar kolaylıkla sipariş verebilir. Peki online satış mağazamızdaki leblebi çeşitleri nelerdir? İşte cevabı…

  • Kavrulmuş Sarı Leblebi Çeşidi: Sarı leblebi ülkemizde en çok tüketilen leblebi türü olarak öne çıkıyor. Özel fırınlarda kavurarak yavaş yavaş lezzetlendirdiğimiz sarı leblebileri sepetinize ekleyebilirsiniz.
  • Renkli Şekerli Leblebi Çeşidi: Nişasta ve şeker ile hazırlanan soslarla kaplanan leblebi türüdür. Rengarenk görüntüsü ve lezzeti yapısıyla 7’den 70’ herkesin severek tükettiği bir leblebidir.
  • Tuzlu Leblebi Çeşidi: Tuzlu kuruyemiş sevenler için özel olarak üretilen bu ürün kavrulma esnasında tuz eklenerek elde edilir. Oldukça lezzetli bir leblebi türüdür.
  • Çiğ Leblebi Çeşidi: Diğer leblebi türlerine oranla nispeten daha az işlem görmüş leblebi türüdür. Günümüzde tüketim oranı hayli yüksektir. Özel toptan fiyatlarımızla bu ürünü satın alabilirsiniz.
  • Çikolatalı Leblebi Çeşidi: Son yıllarda en çok tüketilen gıda maddesi olan çikolatanın leblebinin üzerine dökülmesiyle elde edilir. Renk renk ve farklı lezzetlere sahiptir. Kahvelerin yanında ikram olarak sık kullanılsa da özellikle çocukların severek tükettiği bir leblebi türü olarak öne çıkıyor. En kaliteli çikolatalarla kapladığımız bu leblebilere online satış mağazamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Online Leblebi Fiyatları

İnternetin hayatın her alanına girmesiyle birlikte kuruyemişlere ulaşmak daha da kolaylaştı. Sadece birkaç dakika içerisinde sitemize girerek dilediğiniz leblebi türünü sipariş verebiliyorsunuz. Üstelik ülkenin her bölgesine ulaşan kargo seçeneğimizden ve özel toptan fiyatlarımızdan yararlanabiliyorsunuz.

Leblebi fiyatları, diğer kuruyemiş ürünleri göz önüne alındığında daha makul seviyede olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar tüketime hazır hale gelme süreci hayli zor olsa da ülkemizde nohut üreticiliği yaygın olduğu için haliyle leblebi fiyatlarının her zaman ucuz oldu. Ancak dikkat edilmesi gereken husus leblebilerin taze olması gerektiğidir. Taze olmayan leblebiler lezzetsiz olmasının yanında dişe sert gelen ve rahatsızlık veren bir durum ortaya çıkarır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR